Як заповнювати книгу обліку?

Як заповнювати книгу обліку?

Податковий облік доходів і витрат організації та індивідуальні підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, ведуть у Книзі обліку. Для господарських операцій призначений розділ 1, саме про нього і піде далі мова. Він складається з п’яти граф.

У графі 1 записують порядковий номер, в графі 2 дату і номер первинного документа, на підставі якого робиться запис, в графі 3 зміст операції, в графах 4 і 5 суму доходів і витрат. На перший погляд заповнити Книгу обліку нескладно.

Однак кількість питань, що приходять у редакцію про те, як відобразити ту чи іншу операцію, свідчить про зворотне. Ми проаналізували питання і постаралися сформулювати універсальні правила заповнення Книги обліку. Наскільки вдало це вийшло судити вам. Правило 1: У Книгу обліку записуйте тільки ті доходи і витрати, які впливають на податкову базу У Книзі обліку відображають господарські операції за звітний (податковий) період.

Але заносити до податкового регістр потрібно лише ті показники, які впливають на податкову базу. У графі 4 документа показуйте тільки оподатковувані доходи. До них відносяться доходи від реалізації, що визначаються відповідно до статті 249 НК РФ, і позареалізаційні доходи, перелічені у статті 250 НК РФ (п. 1 ст. 346. 15 НК РФ). А от доходи зі статті 251 НК РФ при розрахунку спрощеного податку не враховуються.

Значить, і записувати їх в графу 4 не потрібно. Що стосується врахованих витрат, то їх вичерпний перелік наведено в пункті 1 статті 346. 16 НК РФ. І тільки витрати з цього переліку можна заносити в графу 5 Книги облік. Правило 2: Відрахування за спрощеним податку розраховуйте не в Книзі обліку, а в окремому регістрі

У спрощенців з об’єктом доходи часто виникає таке питання: чи потрібно відображати в Книзі обліку страхові внески та допомоги по тимчасовій непрацездатності, на які дозволяється знизити спрощений податок? Відповідаємо відразу немає, не потрібно. Відрахування за спрощеним податку відображають лише в декларації, що складається за підсумками року.

А от у Книзі обліку рядка для нього не відведені. У той же час, оскільки спрощений податок сплачується щоквартально, платник повинен раз на квартал розраховувати і суму вирахування.

Такий розрахунок можна робити в самостійно розробленому регістрі. Правило 3: Мінімальний податок у Книзі обліку доходів і витрат не записуйте Чи не потрапить до Книги обліку доходів і витрат і мінімальний податок. Його за підсумками року обчислюють спрощенці з об’єктом оподаткування доходи мінус витрати і сплачують, якщо розрахована сума перевищує спрощений податок за підсумками року. Всі подібні обчислення потрібно робити знову ж таки в декларації.

Сплачений мінімальний податок витратою при ССО не є, і за фактом сплати заносити відповідну суму до Книги обліку доходів і витрат не потрібно. Інше питання, що різницю між мінімальним і спрощеним податком за минулий рік ви можете перенести на видатки поточного року, що враховуються при підрахунку спрощеного податку. Це норма пункту 6 статті 346. 18 НК РФ. Однак, по-перше, таке перенесення потрібно робити тільки при розрахунку спрощеного податку за підсумками року.

А по-друге, показуйте різницю не в розділі I Книги обліку, а в довідці до цього розділу, ну і в декларації за спрощеним податком. Можна протягом 10 років переносити і збитки минулих років (негативну різницю між отриманими доходами і витратами). Такі збитки відображаються у розділі 3 Книги обліку доходів і витрат, а також у декларації. Правило 4: На повернуті аванси зменшуйте доходи При ССО доходи враховуються касовим методом.

Отримавши гроші від покупця або замовника, ви повинні їх суму відобразити у доходах і занести в графу 4 Книги обліку, навіть якщо це аванс. У графі 2 вкажіть реквізити первинного документа.

При готівкових розрахунках таким документом буде касовий чек, а при безготівкових виписка банку. А як бути, якщо аванс згодом довелося повернути? Це може статися, наприклад, у таких випадках: 2) зменшилася вартість товарів (робіт, послуг), після того як покупець або замовник перерахував спочатку встановлену суму;

3) покупець повернув бракований товар. У всіх цих ситуаціях вам доведеться повернути раніше отримані гроші. А в якій частині Книги обліку потрібно відобразити таку операцію: доходної чи видаткової?

У день повернення ви можете зменшити доходи (п. 1 ст. 346. 17 НК РФ). Тому суму повернутого авансу запишіть в графу 4 зі знаком мінус. У графі 2 вкажіть реквізити документа, що підтверджує повернення авансу, наприклад платіжного доручення.

Якщо ж ви вирішите вчинити по-іншому і врахуєте повернуту суму у витратах в графі 5 Книги обліку, то допустите помилку. Справа в тому, що в графі 5 фіксують лише витрати з переліку пункту 1 статті 346. 16 НК РФ, а повернутих авансів в ньому немає.

Таблиця.

Як заповнювати книгу обліку?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!




Комментарии закрыты